Chci...

Pasivní bezpečnost a model THUMS

Klíčová ochrana pro případ, že by došlo k nehodě
K minimalizaci dopadů případné nehody jsou klíčové prvky pasivní bezpečnosti, jako například bezpečnostní pásy a airbagy, jakož i struktura karoserie vozidla. Provádíme stále další analýzy a uvádíme do života inovace, abychom zajistili nekompromisní bezpečnost za reálných provozních podmínek. 
  • Reálně dosažitelná bezpečnost

    Udrží vás bezpečnostní pásy při nehodě na místě? Ochrání airbagy vaši hlavu? Jak náraz ovlivní vaše tělo? Ve snaze zajistit bezpečnost za reálných podmínek provádíme analýzy skutečných nehod a poznatky získané touto cestou začleňujeme do vývoje našich technologií pasivní bezpečnosti. Vylepšené nebo nové technologie samozřejmě nemůžeme testovat přímo na lidech. A klasické testovací figuríny simulují pouze hmotnost a velikost lidského těla – nikoli však jeho komplexní charakter nebo instinktivní pohyby, které lidé v nebezpečných situacích dělají. Za tímto účelem jsme vytvořili digitální model lidského těla THUMS (Total Human Model for Safety). 

  • THUMS – celosvětově nejpokročilejší digitální model lidského těla

    THUMS nám umožňuje pochopit, jaká reálná zranění lidem během dopravních nehod hrozí. Tento digitální model zohledňuje nejrůznější rysy lidského těla jako kosti, svaly a vnitřní orgány. Může představovat sedícího nebo kráčejícího muže, ženu či dítě, dokonce i osoby různého věku. Díky své detailnosti a flexibilitě je THUMS jedním z nejpokročilejších systémů zaměřených na simulace a analýzy zranění způsobených vnějšími silami. Model THUMS navíc neustále vylepšujeme. V roce 2015 byla doplněna funkce, která simuluje instinktivní vzepření těla řidiče nebo cestujícího ve chvílích bezprostředně před nehodou, což jsou pohyby, které mohou ovlivnit případná zranění. 

  • Naši technologii poskytujeme všem bez rozdílu

    THUMS využívají nejrůznější aplikace i mimo automobilový průmysl. Cítíme zodpovědnost a přejeme si zajistit větší bezpečí celé společnosti, proto jsme se rozhodli model THUMS zdarma poskytnout všem zájemcům. V současnosti ho používají i další významní výrobci automobilů jako například Audi, Volvo, Renault a Daimler, nebo dodavatelé autodílů. 

    Model dále využila agentura NASA během vývoje plavidla Orion k budoucí cestě člověka na Mars. Posloužil též jako pomůcka k navrhování bezpečnějších závodních vozidel, lůžek zamezujících proleženinám, raket, helem pro hráče amerického fotbalu nebo bot předcházejících zraněním. 


„Oproti fyzickým testovacím figurínám, které se běžně používají v rámci crash testů, umožňuje THUMS detailněji zkoumat zranění v důsledku nehody, protože přesně modeluje tvary a odolnost lidského těla se zohledněním různých proměnných, jako například pohlaví, věkové skupiny, tělesného vzrůstu nebo držení těla. THUMS může zlepšit bezpečnost a pohodlí za mnoha dalších situací. Proto Toyota svůj model THUMS zdarma poskytuje i ostatním, dokonce mimo oblast automobilového průmyslu.“
Tjark Kreuzinger, starší manažer, TME R&D Safety Research