20. 6. 2024
Pracují v automobilce, a přesto uprostřed pracovního dne válejí těsto na pizzu. Nejde přitom o žádnou vtipnou formu teambuildingu, ale reálnou součást jejich práce. V Toyotě totiž začali testovat první kamenné pece poháněné vodíkem na světě.
Vodík jako zdroj energie otevírá nejrůznější možnosti a zdaleka ne jen v dopravě, velký potenciál má dokonce i v kuchyni. Má totiž vysokou teplotu hoření, při němž se spojuje s kyslíkem a vytváří páru, díky níž jsou pokrmy na povrchu křupavé a uvnitř šťavnaté. Vezměme si například houby a zeleninu. Zatímco na grilu na dřevo nebo dřevěné uhlí mají tyto suroviny tendenci vysychat, na vodíku se připravují rychleji a ponechávají si šťavnatost a lahodnou chuť.
Proč ale na vodíku začala vařit automobilka? „Vytvořit pocit, že vodík je součástí každodenního života, je prvním zásadním krokem ke vzniku vodíkové společnosti,“ popisuje Atsushi Shirakawa, vedoucí skupiny, která se v Toyotě podílí na vývoji prototypů. „Protože nám vodík stále připadá neznámý, měli jsme pocit, že jídlo a vaření je dobrou příležitostí, jak rozšířit obzory budoucí vodíkové společnosti,”vysvětluje důvod, proč Toyota společně s renomovaným výrobcem plynových spotřebičů Rinnai vyvinula a testuje první kamennou pec na světě poháněnou vodíkem.